Gekoni 2024

Nástěnný kalendář formátu A3 pro rok 2024 – Gekoni v přírodě. Všechny zde prezentované snímky gekonů skutečně vznikly ve volné přírodě během mých cest po světě. Nashromáždit je trvalo řadu let a výsledek mé práce můžete spatřit v této galerii.

Aktualizované vydání (nová obálka a kalendárium na rok 2024).

Calendar – Geckos in the Wild | Kalender – Geckos in der Natur | Kalendář – Gekoni v přírodě

Titulní strana
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
×

Titulní strana

Titulní strana kalendáře "Gekoni v přírodě" - pro rok 2024. Kalendář je formátu A3, plnobarevný, tištěný na kvalitním křídovém papíře.

Leden

Snímky pro měsíc leden jsem nafotil na výpravě do pustin Západní Austrálie. Jsou zde prezentováni atraktivní gekoni rodu Strophurus. Často bizarní svým vzhledem - růžky na hlavě, hřbetě či ocasu a nápadnýma očima. Na titulním snímku je druh Strophurus spinigerus. | Na fotografiích napravo jsou (shora dolů) tyto druhy: Strophurus ciliaris, Strophurus strophurus a Strophurus jeannae.

Únor

Na titulním snímku je drobný pozemní gekon mauretánský (Stenodactylus mauritanicus), obývající pouštní oblasti Severní Afriky. Snímek je fotografovaný v jižním Maroku. | Na doplňkových snímcích vpravo jsou druhy: nahoře - Assacus platyrhynchus, uprostřed - Ptyodactylus dhofarensis a dole pak zcela nově popsaný malý pozemní druh Tropiocolotes confusus (všechny snímky pochází z Ománu).

Březen

Do měsíce března jsem zařadil jižní Afriku. Titulní fotku získal málo známý druh Pachydactylus bicolor, fotografovaný v Namibii. | Na snímcích napravo jsou pak (shora dolů) druhy: Chondrodactylus turneri a Palmatogecko rangei (oba z Namibie) a Pachydactylus weberi z Jihoafrické republiky.

Duben

Duben vás vrátí opět do Austrálie. Na titulním obrázku je doslova "sametový", pozemní gekon druhu Oedura fimbria. Rod Oedura zahrnuje téměř 20 druhů těchto nádherných gekonů. | Snímky vpravo: nahoře - mládě Oedura fimbria v typickém juvenilním páskovaném zbarvení (gekon se přebarvuje v průběhu dospívání). Uprostřed: odlišně zbarvený jedinec Oedura fimbria, fotografovaný na jiné lokalitě. Dole: drobný pestrobarevný druh Gehyra punctata, rovněž fotografovaný v Západní Austrálii.

Květen

Titulní strana patří druhu Geckonia (Tarentola) chazaliae. Tento gekon obývá jižní pobřeží Maroka, kde tráví den zahrabaný v norách v poušti. Je striktně noční a také tento snímek byl fotografovaný až po setmění. | Napravo je denní gekon Quedenfeldtia moerens (nahoře), fotografovaný v Maroku. Dále pak dva velice vzácné druhy gekonů, které jsem fotil na dobrodružné výpravě do Somalilandu. Najít je je souhrou velké píle, znalostí terénu, ale také náhody. Myslím si, že tyto snímky patří v rámci kalendáře k nejcennějším. Uprostřed: Holodactylus africanus a dole: Hemitheconyx taylori.

Červen

Titulním snímkem se ještě jednou vracíme k rodu Strophurus. Bizarní druh Strophurus wellingtonae má trny nejen na ocase, ale též nad očima. Foceno v Západní Austrálii. | Napravo jsou následující druhy: nahoře - Geckoella triedrus (centrální část Srí Lanky), uprostřed - Cyrtodactylus elok (prales Taman Negara, Západní Malajsie) a dole - Cnemaspis limi, endemit ostrova Tiomán (Malajsie).

Červenec

Australští pozemní gekoni rodu Nephrurus jsou atraktivními a vyhledávanými chovanci terárií. Tyto obrázky jsou ovšem z volné přírody. Na titulním snímku je velký druh Neprurus wheeleri. | Na snímcích vpravo pak příbuzné druhy Nephrurus vertebralis (nahoře) a dva různě zbarvení Nephrurus levis ze dvou různých lokalit (dole). Všechny snímky jsou ze Západní Austrálie.

Srpen

Na hlavní fotografii je velký pralesní gekon Cyrtodactylus consobrinus. Tento rod, žijící v jihovýchodní Asii má celou řadu blízce příbuzných a často velice si podobných druhů. Jejich systematika je více než živá a neustále se popisují nové druhy. Dnes je jich známo téměř 300. Zde prezentovaný jedinec je focený na Borneu v provincii Sabah (oblast Mt. Kinabalu). | Napravo je (nahoře) jihoevropský Mediodactylus kotschyi (Peloponnés, Řecko), málo známý Gekko hokouensis (uprostřed) z Tchaj-wanu a konečně mládě druhu Cyrtodactylus tiomanensis, endemit malajského ostrova Tiomán (dole).

Září

Titulní foto - na výpravě do jihoafrické pouště Kalahari jsem si moc přál nalézt a vyfotografovat elegantního, štíhlého pozemního gekona Colopus wahlbergii furcifer. Jak vidíte na snímku - podařilo se. | Napravo jsou další pouštní a polopouštní druhy. Nahoře: Stenodactylus leptocosymbotes (Omán), uprostřed: Rhynchoedura ornata (Západní Austrálie) a dole: Rhoptropus cf. barnardi (Namibie).

Říjen

Austrálie, to jsou vedle atraktivních rodů Strophurus či Oedura i méně známé druhy gekonů. Na titulním snímku je druh Heteronotia spelea. | Na fotografiích napravo jsou prezentovány tyto druhy: Diplodactylus savagei (nahoře), Diplodactylus pulcher (uprostřed) a Lucasium squarrosum (dole). Všechny snímky byly pořízeny v Západní Austrálii.

Listopad

Na hlavní fotografii je drobný gekon Pristurus rupestris. K vzájemné optické signalizaci mezi těmito ještěry patří i stáčení ocásku do spirály a různé mávání a vlnění s ním. Samečka tohoto druhu jsem nafotil v jižním Ománu. | Příbuzné druhy rodu Pristurus jsou vyobrazeny na snímcích napravo (shora dolů): velký Pristurus carteri (Omán), drobný Pristurus cf. phillipsi (Somaliland) a dlouhoocasý Pristurus celerrimus (Omán).

Prosinec

Na titulním snímku je opravdová perla. Gekončík druhu Goniurosaurus catbaensis, jeden z nejvzácnějších gekonů světa. Žije pouze na malém ostrově Cat Ba v zálivu Ha Long v severním Vietnamu. Jeho domovem je obtížně přístupný prales a jeskyně. Výprava za tímto snímkem byla nejen obtížná, ale i značně dobrodružná, kdy jsme byli okradeni novodobými piráty. | Napravo jsou prezentovány denní druhy gekonů z čeledi Sphaerodactylidae. Shora dolů: Gonatodes albogularis (Kostarika), Gonatodes vittatus (Venezuela) a Sphaerodactylus elegans (Kuba). Také tyto snímky pochází z volné přírody.