Agamy 2024

Nástěnný kalendář formátu A3 pro rok 2024 – Agamy v přírodě. Všechny fotografie pochází z divoké přírody – Afriky, Asie a Austrálie. Nebylo jednoduché dát dohromady takovou kolekci druhů a trvalo to řadu let.

Aktualizované vydání (nová obálka a kalendárium na rok 2024).

Calendar – Agamid Lizards in the Wild | Kalender – Agamen in der Natur | Kalendář – Agamy v přírodě

Titulní strana
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
×

Titulní strana

Titulní strana kalendáře "Agamy v přírodě" - pro rok 2024. Kalendář je formátu A3, plnobarevný, tištěný na kvalitním křídovém papíře.

Leden

Titulní fotografie představuje imponujícího samce lepoještěra bornejského (Bronchocella cristatella), fotografovaného na malajském ostrově Tiomán. Jedná se o stromové denní agamy, obývající jihovýchodní Asii. | Na doplňkových fotografiích vpravo jsou: nahoře - samec lyrohlavce knoflíkonosého (Lyriocephalus scutatus), uprostřed – samec agamy nosorohé (Ceratophora stoddarti) a dole - samice agamy Tennentovy (Ceratophora tennenti). Všechny fotografie vznikly na Srí Lance.

Únor

Měsíc únor vás zavede do Austrálie. Titulní foto: dospělého samce agamy dlouhonosé (Gowidon longirostris) jsem fotografoval na mořském pobřeží v Západní Austrálii. Nebyl vůbec plachý a dal se fotit z několika málo metrů. | Na doplňkových fotografiích vpravo jsou agamy (shora dolů): Diporiphora winneckei, Ctenophorus isolepis a Ctenophorus scutulatus (vše Západní Austrálie).

Březen

Titulní snímek: samec drakouna velkého (Gonocephalus grandis), focený v nočním pralese na ostrově Tiomán (západní Malajsie). Drakouni (rod Gonocephalus) jsou impozantní, až půl metru dlouhé agamy z pralesů jihovýchodní Asie. Zejména samic bývají pestře zbarvení a často s vysokými hřbetními lemy. | Doplňkové snímky vpravo: Nahoře: samec Gonocephalus grandis. Uprostřed: samec příbuzného druhu drakouna Gonocephalus chamaeleontinus (ostrov Tiomán), dole: samice téhož druhu ze stejné lokality.

Duben

Na titulní fotce je imponující samec agamy modré (Agama atra). Snímek pochází z národního parku Augrabies Falls v Jihoafrické republice. Samci těchto agam mají modrou hlavu, případně celou přední polovinu těla. Samice jsou nenápadně hnědé a drobnějšího vzrůstu. | Na doplňujících fotografiích jsou dva skutečně raritní africké druhy. Nahoře samec Agama lanzai a uprostřed samice Agama somalica. Obě tyto agamy byly fotografovány v Somalilandu, na výpravě více než dobrodružné. Jako poslední je představen samec druhu Acanthocercus cf. atricollis z Etiopie.

Květen

Na hlavní fotografii je moloch ostnitý (Moloch horridus) - ikonický ještěr vyprahlých pustin Austrálie. Tohoto potravního specialistu (živí se mravenci) jsme fotili při výpravě do Západní Austrálie. Je obtížné jej v trnitém buši pro jeho výborné mimikry objevit a jeho snímky patří k tomu nejcennějšímu, co jsme v Austrálii nafotili. | Na snímcích vpravo jsou představeny tyto druhy: nahoře – agama kavkazská (Paralaudakia caucasia), focená v Arménii v blízkosti jezera Sevan, uprostřed – vzácná agama Taylorova (Xenagama taylori), kterou jsem nafotil na výpravě do Somalilandu a konečně dole - nově popsaný druh Xenagama wilmsi (Etiopie).

Červen

Na titulní fotografii je agama marocká (Agama impalearis), samec, fotografovaný v jižním Maroku. | Na snímcích vpravo je samec pestré agamy druhu Agama planiceps z Namibie (nahoře) a dva druhy trnorepů. Dospělý Uromastyx benti (nahoře) a mládě druhu Uromastyx thomasi. Obě fotky jsou z jižního Ománu.

Červenec

Červenec je kompletně věnovaný trnorepům. Slunce a horko milujícím agamám s otrněným ocasem, libujícím si v pouštních, vyprahlých oblastech, kde si vyhrabávají často velmi hluboké nory. Na titulním snímku je trnorep černobřichý (Uromastyx nigriventris), fotografovaný v pustinách vnitřního Maroka, jižně od Velkého Atlasu. | Na doplňkových snímcích jsou: nahoře – trnorep černobřichý (Uromastyx nigriventris), Maroko, uprostřed – trnorep egyptský (Uromastyx aegyptia), Izrael a trnorep pestrý (Uromastyx ornata), rovněž Izrael.

Srpen

Na titulním snímku je samec drobné lesní agamy Diploderma (dříve Japalura) swinhonis. Snímek pochází z hornaté východní části ostrova Tchaj-wan. | Na doplňkových fotografiích jsou samec a samice agamy druhu Diploderma polygonata xanthostoma (rovněž Tchaj-wan) a samec drakouna Malayodracon (dříve Gonocephalus) robinsonii (pohoří Cameron Highlands, Západní Malajsie) - dole.

Září

Titulní snímek: drobná, stromová agama velkohlavá (Phoxophrys cephalum) žije endemicky v pralesích ostrova Borneo. Snímek pochází z nočního treku pralesem v oblasti hory Kinabalu, kde není právě snadné tyto ještěry nalézt. | Na fotografiích vpravo jsou druhy (shora dolů): agama motýlí (Leiolepis belliana) (ostrov Langkawi, Západní Malajsie), agama Otocryptis wiegmanni (Srí Lanka) a drobná agamka Pseudocalotes brevipes (pahorkatina Tam Dao, severní Vietnam).

Říjen

Ikonickou agamou je velká, impozantní agama vodní (Physignathus cocincinus), často chovaná a množená i v teráriích. Jak již název napovídá, žije nejčastěji na stromech podél vodních toků, v tropických lesích jihovýchodní Asie. Snímek tohoto samce pochází ze severního Vietnamu z oblasti Tam Dao. | Doplňkově na snímcích vpravo jsou drakouni (shora dolů): Gonocephalus belli (Západní Malajsie), Gonocephalus borneensis (Sabah, Borneo) a Gonocephalus liogaster (prales Taman Negara, Západní Malajsie).

Listopad

Titulní foto: k nejpěknějším agamám patří zástupci lepoještěrů. Samce lepoještěra zeleného (Calotes calotes) jsem vyfotil na Srí Lance u samých hranic národního parku Sinharaja. | Rovněž doplňkové snímky napravo jsou lepoještěři ze Srí Lanky: nahoře - samice lepoještěra zeleného (Calotes calotes), uprostřed - samec lepoještěra černoretého (Calotes nigrilabris) a dole - samice méně známého druhu Calotes liocephalus.

Prosinec

Trnoještěři jsou agamy, které se vyznačují dlouhými trny nad očima, zejména u samců. Na titulním snímku je samec trnoještěra ostnitého (Acanthosaura armata) ze západomalajského ostrova Tiomán. | Na snímcích vpravo jsou: nahoře - mladý jedinec trnoještěra ostnitého (Acanthosaura armata), z ostrova Tiomán, uprostřed – trnoještěr druhu Acanthosaura lepidogaster (ostrov Cat Ba, Vietnam) a dole - drobná modrooká pralesní agama Aphaniotis fusca (Tiomán).