Hroznýši a krajty 2024

Nástěnný kalendář formátu A3 pro rok 2024 – Hroznýši a krajty. Fotografie vznikaly v průběhu řady let, některé v přírodě, jiné v teráriích u soukromých chovatelů. Poděkování: Petr Janout, Michal Křelina.

Aktualizované vydání (nová obálka a kalendárium na rok 2024).

Calendar – Boas and Pythons | Kalender – Boas und Pythons | Kalendář – Hroznýši a krajty

Titulní strana
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
×

Titulní strana

Titulní strana kalendáře "Hroznýši a krajty" - pro rok 2024. Kalendář je formátu A3, plnobarevný, tištěný na kvalitním křídovém papíře.

Leden

Měsíc leden nás zavede do Austrálie. Na hlavní fotografii je krajta Stimsonova (Antaresia stimsoni). Objevili jsme ji v Západní Austrálii v oblasti národního parku Karijini. | Na doplňkových fotografiích napravo jsou další australské krajty, tentokrát ovšem fotografované v teráriích: dospělá krajta hnědohlavá (Aspidites ramsayi) - nahoře, mládě krajty černohlavé (Aspidites melanocephalus) - uprostřed a krajta Bredliho (Morelia bredli) - dole.

Únor

K největším hadům světa patří krajta tmavá. Může ve výjimečných případech dosáhnout délky až okolo 5 metrů (zpravidla však okolo 3 metrů). Na hlavní fotografii je poddruh Python molurus pimbura, fotografovaný na Srí Lance. | Snímky napravo nám představí další obry z hadí říše: nahoře - krajta písmenková (Python sebae), největší had Afriky, v extrémním případě může dorůst až okolo 6 metrů délky (běžně 3-4 metry). Uprostřed je největší had Jižní Ameriky, anakonda velká (Eunectes murinus). Dosahuje délky 4-5 metrů, existují zprávy o jedincích okolo 7 metrů dlouhých a přes 100 kg těžkých. Dole je pak mládě anakondy žluté (Eunectes notaeus), menšího druhu anakondy, rovněž obývajícího vodní toky a zaplavované mokřady v Jižní Americe. Všechny tři snímky pochází z chovů v zajetí.

Březen

Psohlavec orinocký (Corallus hortulanus) je natolik barevně variabilní druh, že jsem mu věnoval celý měsíc. Ovšem ani kdybych mu věnoval celý rok, nedokázal bych zde prezentovat kompletní barevnou škálu tohoto u chovatelů oblíbeného a často množeného hada. Jedná se o vysloveně stromový druh, obývající severní část Jižní Ameriky. Na hlavní fotografii je subadultní samec "Red" (červená forma). | Napravo, shora dolů, psohlavec orinocký v barvách: "Garden", "Yellow" a "Jaguar".

Duben

Krajta trpasličí (Antaresia perthensis) je málo známý druh ze Západní Austrálie. Dospělí jedinci dorůstají maximálně do délky okolo 50 cm a patří tak k nejmenším krajtám světa. Fotografie vznikla ve volné přírodě v Západní Austrálii. | Snímky napravo vznikly v zajetí: nahoře Morelia (Simalia) clastolepis, velký druh krajty z Indonésie, příbuzný australské krajtě ametystové (Morelia amethistina). Uprostřed Leiopython meridionalis a dole Leiopython albertisii, krajty původem z Nové Guineje.

Květen

Na hlavní fotografii pro měsíc květen je subadultní tichomořský hroznýš Candoia paulsoni. | Napravo nahoře je jeho velmi vzácný příbuzný, Candoia bibroni, uprostřed mláďata jihoamerického hroznýšovce duhového Epicrates (cenchria) maurus a dole mladý hroznýšovec kubánský (Chilabothrus angulifer).

Červen

Hroznýši, to nejsou jen velcí hadi z pralesů a džunglí Jižní a Střední Ameriky. Patří sem i malí, hrabavým způsobem žijící hroznýšci rodu Eryx, dorůstající často jen okolo 30-50 cm délky. Na hlavní fotografii je hroznýšek arabský (Eryx jayakari), kterého jsme fotografovali na dunách Wahiba Sands v Ománu. | Na doplňkových snímcích napravo jsou další tři druhy hroznýšků (shora dolů): Eryx colubrinus, Eryx tataricus a Eryx miliaris.

Červenec

V jihovýchodní Asii žije největší krajta světa, krajta mřížkovaná (Python reticulatus). Běžně dosahuje délky 4-5 metrů, neověřené zprávy hovoří o hadech i více než 8 metrů dlouhých. Mladí jedinci často šplhají na stromy podél břehů řek. Jedna taková mladá krajta je i na hlavní fotografii, snímek vznikl východně od města Taiping v Západní Malajsii. | V zajetí se dnes produkuje řada cíleně šlechtěných barevných forem tohoto druhu. Na snímku vpravo dole je mládě albinotické formy krajty mřížkované (P. reticulatus). Jihovýchodní Asii obývají také tři druhy pozemních, krátkých, "tlustých" krajt ze skupiny P. curtus. Nahoře je typická Python curtus curtus, uprostřed pak barevná Python (curtus) brongersmai. Ta bývá pro svoji krvavě červenou barvu v angličtině nazývána "Blood Python".

Srpen

Srpen - to je psohlavec zelený (Corallus caninus), perla mezi hroznýšovitými hady. Žije v pralesích Jižní Ameriky stromovým způsobem života. Na hlavní fotografii je zhruba rok a půl staré mládě. | Vpravo nahoře je detail hlavy dospělého jedince. Český název "psohlavec" je myslím poměrně výstižný. Zuby jsou ostré, dlouhé a dozadu zahnuté a kousnutí tímto hadem je mimořádně bolestivé. Na spodním snímku je blízce příbuzný druh z Amazonské pánve, Corallus batesi. Dříve označovaný jako "brazilská forma" psohlavce zeleného.

Září

Krajta královská (Python regius) se stala doslova miláčkem chovatelů pro svou klidnou povahu a velmi snadný chov. Hadi jsou nekousaví a kontaktní a proto je často kupují rodiče dětem jako "domácího mazlíčka". Během let bylo u této krajty vyšlechtěno nepřeberné množství barevných forem. Na hlavní fotografii je krajta královská v typickém, přírodním zbarvení (zde mládě). | Na doplňkových snímcích napravo jsou dvě vyšlechtěné barevné formy krajty královské: "Piebald" (nahoře), a "Leucistic" (uprostřed). Na snímku dole je pak velice vzácná krajta angolská (Python anchietae), příbuzná krajty královské.

Říjen

Australská krajta diamantová (Morelia spilota) obývá Novou Guineu a Austrálii, dorůstá do délky 2-4 metry a vytváří zde 6 poddruhů, lišících se velikostí i zbarvením (u chovatelů se pak vyskytují i různí kříženci a cíleně vyšlechtěné barevné formy). Na hlavní fotografii je M. spilota cheynei. | Další poddruhy jsou na snímcích napravo (shora dolů): M. spilota spilota, M. spilota mcdowelli a M. spilota variegata.

Listopad

Hroznýš Dumérilův (Acrantophis dumerili) je jeden ze dvou druhů "typických" hroznýšů, žijících na Madagaskaru. Na hlavní fotografii je mládě, jen několik týdnů staré. | Druhým madagaskarským hroznýšem je Acranthophis madagascariensis, kterého vidíte na snímku napravo - uprostřed. Napravo nahoře je hroznýš královský (Boa constrictor), který dal jméno celé čeledi hroznýšovitých (Boidae). Vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe a vytváří zde celou řadu poddruhů. Na snímu napravo dole je doplňkově zařazen psohlavec madagaskarský (Sanzinia madagascariensis).

Prosinec

Krajta zelená patří k nejatraktivněji zbarveným krajtám vůbec. Obývá Novou Guineu s některými přilehlými ostrovy a severní cíp Austrálie. Dříve byla systematiky vedena jako jediný druh, ovšem na základě moderních geneticky-molekulárních výzkumů dnes herpetologové rozlišují dva druhy, jeden z nich dokonce se třemi poddruhy. Na titulním snímku je mladý jedinec druhu Morelia azurea azurea (původem z ostrova Biak). | Napravo nahoře je typická krajta zelená (Morelia viridis), ze souostroví Aru. Uprostřed je Morelia azurea pulcher (severozápadní Nová Guinea - "Sorong"), zcela dole pak Morelia azurea utaraensis (zde "Cyclops Mts.").