Leguáni 2024

Nástěnný kalendář formátu A3 pro rok 2024 – Leguáni. Přibližně polovina fotografií pochází z volné přírody, ta druhá z terárií v chovu v lidské péči. Kalendář je věnován leguánovitým ještěrům v širším slova smyslu, tedy nejen velkým „pravým“ leguánům, ale i třeba anolisům, baziliškům, ropušníkům atd.

Aktualizované vydání (nová obálka a kalendárium na rok 2024).

Calendar – Iguanid Lizards | Kalender – Leguen-Verwandte | Kalendář – Leguánovití ještěři

Titulní strana
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
×

Titulní strana

Titulní strana kalendáře "Leguáni" - pro rok 2024. Kalendář je formátu A3, plnobarevný, tištěný na kvalitním křídovém papíře.

Leden

Titulní snímek měsíce ledna získal pozemní leguán pruhoocasý (Callisaurus draconoides). Ocásek má naspodu černo-bílé pruhování a při útěku s ním leguán různě vlní a stáčí jej do spirály. Snímek pochází z jižní Arizony, z národního parku Organ Pipe Cactus National Monument. | Na doplňkových snímcích napravo jsou druhy (shora dolů): Corytophanes cristatus, Brachylophus fasciatus a Callisaurus draconoides.

Únor

K poměrně už velkým leguánům patří zástupci středoamerického rodu Ctenosaura. Na titulní fotografii je samice Ctenosaura macrolopha, volně žijící ve venkovních prostorách arizonské "pouštní zoo" Sonora Desert Museum. | Na snímcích napravo jsou druhy Ctenosaura oedirhina (nahoře) a mládě Ctenosaura similis (uprostřed). To je fotografováno v západní Kostarice v národním parku Santa Rosa. Zatímco mláďata jsou zelená, dospělí jedinci jsou šedí až skoro černí. Zcela dole je pak samec Ctenosaura similis.

Březen

Měsíc březen je věnován anolisům. Na titulní fotografii je anolis modrý (Anolis allisoni) z oblasti Zapata na Kubě. Jméno modrý dostal díky zbarvení samců, kteří zejména v době páření mají sytě modrou hlavu, nebo dokonce celou přední část těla. | Na snímcích napravo jsou tyto druhy: anolis vepří (Anolis porcatus), samice, fotografována na Kubě nedaleko hlavního města Havany (nahoře), Anolis cristatellus - snímek z oblasti Cahuita v Kostarice (uprostřed) a nakonec dole: Polychrus marmoratus, velký druh anolise z venezuelského ostrova Isla de Margarita.

Duben

Duben - to jsou ti praví VELCÍ leguáni! Na titulním snímku je všem notoricky známý leguán zelený (Iguana iguana). Na fotografii je samec, snímek vznikl v Kostarice. | Na fotografiích napravo jsou další velké druhy (shora dolů): leguán kubánský (Cyclura nubila), leguán nosorohý (Cyclura cornuta) a leguán druhu Iguana delicatissima (příbuzný leguána zeleného).

Květen

Hodně jsem váhal, zda věnovat celý měsíc jednomu jedinému druhu. Nakonec jsem to udělal, abych ukázal rozmanitost a barevnou variabilitu skalního leguána Sceloporus jarrovii. Všechny snímky jsou z volné přírody, z výpravy do Arizony. Na hlavní fotce je leguánek ve svém typickém prostředí - ve skalách. Fotografie je z úchvatného místa, z parku Chiricahua National Monument v jihovýchodní Arizoně. | Na obrázcích napravo je tentýž druh v různých barevných "formách".

Červen

V červnu ještě zůstaneme v pouštích amerického středozápadu. Na titulní fotografii je subadultní jedinec leguánka obojkového (Crotaphytus collaris) z národního parku Saguaro West. Vpravo nahoře je příbuzný druh Crotaphytus nebrius z oblasti Organ Pipe Cactus National Monument. Uprostřed je méně známý leguán Urosaurus ornatus (Organ Pipe Cactus National Monument) a dole pak leguán pustinný (Dipsosaurus dorsalis) z téže lokality.

Červenec

Měsíc červenec vás zavede na Kubu. Kuba je nádherná země se zachovalou přírodou a velice milými lidmi! Na titulním snímku je leguánek měnivý (Leiocephalus carinatus), nejznámější zástupce rodu Leiocephalus. Na Kubě se vyskytuje v několika poddruzích. | Na fotografiích napravo jsou příbuzné a méně známé druhy (shora dolů): Leiocephalus cubensis, L. macrolopus a L. raviceps. Všechny snímky jsou z volné přírody.

Srpen

Titulní fotografie srpna ukazuje velkého anolise barakojského (Anolis baracoae), druh žijící často vysoko na stromech v lesích jihozápadní Kuby. | Na fotografiích napravo jsou bazilišci - atraktivní ještěři, často chovaní v lidské péči v teráriích zoologických zahrad i soukromých chovatelů. Shora dolů: bazilišek páskovaný (Basiliscus vittatus), bazilišek zelený (Basiliscus plumifrons) a nakonec dole méně nápadný druh Laemanctus serratus.

Září

Na hlavní fotce měsíce září najdeme samici čukvaly zavalité (Sauromalus ater). Snímek pochází z pouštní zoo "Sonora Desert Museum" v Arizoně. | Na snímcích napravo jsou další suchomilní pozemní leguáni, shora dolů: Sceloporus magister, Sauromalus varius a Petrosaurus thalassinus.

Říjen

K nesmírně atraktivním, nicméně v teráriích jen obtížně chovatelným leguánům patří ropušníci. Svým otrněným tělem patří k jakýmsi "ježkům" mezi plazy. Zpravidla se ovšem živí mravenci, což chov v lidské péči komplikuje. Na titulním snímku je mládě ropušníka horského (Phrynosoma hernandesi), fotografované na samé hranici mezi Arizonou a Mexikem v pohoří Huachuca, v nadmořské výšce 2,000 m n. m. | Napravo jsou tyto druhy (shora dolů): Phrynosoma orbiculare, P. asio a P. taurus.

Listopad

Listopad je věnovaný kubánským anolisům. Na hlavní fotce je krásný, středně velký druh Anolis lucius, tento snímek pochází z oblasti Topes de Collantes. | Na snímcích napravo uvidíte méně známé druhy: Anolis argenteolus, A. guafe a A. allogus. Všechny snímky jsou z volné přírody.

Prosinec

Mám rád fotografie, kde je kromě zvířete samotného vidět i výsek okolí - prostředí, ve kterém daný druh žije. To se přesně podařilo na hlavní fotografii pro měsíc prosinec. Je zde drobný leguánek pestrý (Uta stansburiana) ve svém biotopu v národním parku Organ Pipe Cactus National Monument v Arizoně. | Snímky napravo: Uta stansburiana (detail), Tropidurus hispidus, ostrov Isla de Margarita, Venezuela a dole Tropidurus catalinensis nedaleko vodopádů Iguaçu na hranicích Argentiny a Brazílie.