Ptáci 2022

Nástěnný kalendář formátu A3 pro rok 2022 – Ptáci. Fotografie vznikaly v průběhu řady let v různých koutech světa od Evropy po Afriku a Austrálii. Všechny zde prezentované fotografie jsou z volné přírody a všechny jsou snímány tzv. z ruky.

Titulní strana
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
×

Titulní strana

Titulní strana kalendáře "Ptáci" - pro rok 2022. Kalendář je formátu A3, plnobarevný, tištěný na kvalitním křídovém papíře.

Leden

Na fotografii pro měsíc leden je sýček obecný (Athene noctua saharae). Vyfotografoval jsem ho v jižním Maroku, nedaleko pevnosti Fort Bou Jeriff. Sýček je malý druh sovy, která má ale obrovský areál rozšíření od severní Afriky přes Evropu, Arabský poloostrov, Blízký východ až do dálné Asie. Nevadí mu otevřená, polopouštní krajina, kde loví nejen drobné hlodavce, ale i malé ještěry a drobné hady.

Únor

Únor - to je zoborožec jihoafrický (Tockus leucomelas). Miluju zoborožce, velké, impozantní a inteligentní ptáky. Zoborožce jihoafrického jsem vyfotografoval brzy ráno v Namibii v chráněné oblasti Spitzkoppe. Skalní masívy se zde zdvíhají do výšky z okolní pouště a nejvyšší vrchol je dokonce přezdívaný Namibijský Matterhorn (1,728 m n. m.). Celá tato oblast je přísně chráněná a doslova pohádkově nádherná.

Březen

Racek australský, s obtížně vyslovitelným vědeckým jménem Chroicocephalus novaehollandiae je ptákem pro měsíc březen. Na pláži Ledge Point v Západní Austrálii jsme fotografovali hejno těchto hašteřivých ptáků. Jedinec na snímku se právě zlostně řítí za svým sokem.

Duben

Duben - to je jižní Afrika a poušť Kalahari. Luněc šedý (Elanus caeruleus) je krásně zbarvený malý druh jestřába. V jižní Africe jej potkáte poměrně často, jak sedí vysoko na stromech a vyhlíží kořist, drobné hlodavce, ještěry, ale i třeba hmyz.

Květen

Arizona! Kolibříci jsou úžasní ptáci s typickým drobným tělem, dlouhým trubičkovitým zobákem a schopností létat jako nějaký velký čmelák, zastavit se v letu ve vzduchu a sát nektar z květů. Hlavní domovinou kolibříků je tropická Střední a Jižní Amerika, ale řada druhů zasahuje i poměrně daleko na sever. Rájem pro pozorovatele a milovníky kolibříků je pak Arizona, kde lze spatřit až 16 druhů těchto úžasných tvorů. Na snímku je kolibřík širokozobý (Cynanthus latirostris).

Červen

Měsíc červen nás vrátí do Afriky. Další mojí oblíbenou skupinou ptáků jsou ledňáčci a jim příbuzní rybaříci. Bývají neustále v pohybu a jsou zpravidla velice plaší, tak se fotí poměrně obtížně, zejména fotíte-li "z ruky", bez úkrytu. Tento snímek rybaříka jižního (Ceryle rudis) je pořízen v národním parku Pilanesberg v Jihoafrické republice.

Červenec

Červenec, to je pelikán australský (Pelecanus conspicillatus), vyfotografovaný v Západní Austrálii u zálivu Walpole. Zařadil jsem tento snímek odpočívajícího pelikána, přestože není pták vidět celý a jedná se pouze o výřez. Ale mám pocit, že to to má prostě svoji příjemnou atmosféru klidu a míru.

Srpen

Srpen - střízlík kaktusový (Campylorhynchus brunneicapillus). Tento pták není ani velký, ani křiklavě barevný, ani morfologicky zvlášť zajímavý. Nicméně je to endemit pouští jihozápadu USA a přilehlé části Mexika, kde žije v pustých, horkých a vyprahlých krajích. A v letošním kalendáři zastupuje všechny ty stovky "nebarevných" a tudíž více opomíjených druhů ptáků. Fotografie pochází z národního parku Organ Pipe Cactus National Monument na hranicích Arizony a Mexika.

Září

Září, to je vlha pestrá (Merops apiaster). Druh s neuvěřitelnou migrační schopností, kdy ptáci z Evropy táhnou na zimu do západní, střední, nebo až jižní Afriky! Tato vlha je fotografovaná v Namibii v národním parku Etosha, jinak známému spíše díky fotografování slonů, lvů či žiraf. Při jejím focení nám hlavou proběhla myšlenka, zda tento drobný ptáček náhodou také nepřiletěl na jih z momentálně zasněžených Čech?

Říjen

Hodně jsem váhal a zvažoval, zda zařadit fotografii, která není z volné přírody. Tu myšlenku jsem několikrát zavrhl a pak zase oprášil, až nakonec jsem udělal jakýsi kompromis. A zařadil jsem páva korunkatého (Pavo cristatus), který je sice původní domovinou v Indii a na Srí Lance, ale dnes se běžně chová v lidské péči po celém světě. Páv je pták natolik známý a úchvatný svým vzhledem, že si místo v kalendáři prostě zaslouží.

Listopad

Listopad: volavky jsou další ze skupiny ptáků, které mám velmi rád, ale které se bez úkrytu a dlouhého teleobjektivu jen těžko fotí. Naštěstí na místech, kde se pohybuje více lidí nejsou tolik plaché a dá se k nim celkem slušně přiblížit a fotit "z ruky". Zde je volavka prostřední (Ardea intermedia) ze severní Namibie z oblasti Caprivi Strip. Oblast Caprivi Strip byla dlouhá léta turisticky nedosažitelná kvůli vojenským konfliktům a i dnes nepatří k top turistickým cílům. O to však pro nás byla její návštěva zajímavější!

Prosinec

Tučňák brýlový (Spheniscus demersus) je ptákem pro měsíc prosinec. Obývá jižní Afriku a je pro nás nejsnáze dosažitelným (a ve volné přírodě fotitelným) druhem tučňáka. V Jihoafrické republice je vyhlášená kolonie těchto tučňáků, Boulders Beach, nedaleko Kapského města. Odtud pochází i tento snímek tučňáka, rozverně se procházejícího po pláži a kopajícího před sebou písek.