Varani a korovci 2024

Nástěnný kalendář formátu A3 pro rok 2024 – Varani a korovci. Fotografie vznikaly v průběhu řady let, některé v přírodě v Africe, Asii a Austrálii, jiné v teráriích u soukromých chovatelů. Poděkování: Aleš Novotný (korovci).

Aktualizované vydání (nová obálka a kalendárium na rok 2024).

Calendar – Varanoid Lizards | Kalender – Warane und Krustenechsen | Kalendář – Varani a korovci

Titulní strana
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
×

Titulní strana

Titulní strana kalendáře "Varani a korovci" - pro rok 2024. Kalendář je formátu A3, plnobarevný, tištěný na kvalitním křídovém papíře.

Leden

Austrálie je zemí varanů, žije jich zde něco přes 30 druhů. Varan Gouldův je z nich nejrozšířenější, obývá téměř celé území Austrálie. Jedná se o relativně velký druh (dosahuje délky až 140 cm), často zasahuje i do lidmi osídlených oblastí a není vzácností jej vidět podél silnic, na okrajích měst a dokonce například v městských parcích. Snímky pochází z naší výpravy do Západní Austrálie. Na fotografiích jsou dospělí varani, s výjimkou doplňkového obrázku vpravo dole, zde je mládě.

Únor

Korovec mexický (Heloderma horridum) je nejčastěji v teráriích chovaným a množeným korovcem. Na fotografiích zde je poddruh (dle některých taxonomů již dnes samostatný druh) Heloderma horridum exasperatum. Pouze na fotografii vpravo nahoře je černý poddruh Heloderma horridum alvarezi (fotografovaný v Mexiku).

Březen

Hlavní fotografie měsíce března nás vrátí do Austrálie. Jedním z nejimpozantnějších a barevně asi nejpěknějších australských varanů je varan obrovský (Varanus giganteus). Fotografie vznikla v oblasti národního parku Karijini v Západní Austrálii a zvíře je tzv. "in situ" - tedy není s ním nijak manipulováno, bylo nutné se k němu opatrně bez vyrušení přiblížit a fotografovat. | Varani na doplňkových snímcích jsou naopak fotografováni v teráriích: australský Varanus varius - nahoře, velice vzácný Varanus olivaceus z Filipín (uprostřed) a "Komodský drak" - Varanus komodoensis dole.

Duben

Varan pustinný (Varanus griseus) je pouštní druh varana, který obývá obrovské území od Maroka po Egypt v severní Africe, dále Arábii až po Střední Asii a severní Indii. Na hlavní fotografii je nazlobený jedinec s hrozivě otevřenou tlamou, fotografovaný v jižním Tunisku. | Doplňkové snímky napravo: V. griseus caspius (nahoře), V. griseus griseus (uprostřed) a mládě V. griseus griseus.

Květen

Květen - to jsou skuteční obři mezi varany. Na hlavním snímku je varan nilský (Varanus niloticus) - největší ještěr Afriky. Dorůstá běžně okolo 150-180 cm a rekordní exemplář měřil neuvěřitelných 240 cm! Snímek pochází z Botswany od řeky Chobe. | Napravo nahoře je opět Varanus niloticus, tentokrát subadultní jedinec z parku Pilanesberg v Jihoafrické republice. Uprostřed a dole je druh Varanus salvadorii, který rovněž dorůstá do déky až 2,5 metru a patří tak (vedle varana komodského) k největším varanům světa. Obývá Novou Guineu, kde žije v pralesích na stromech - tento druh velmi dobře šplhá.

Červen

Sever Austrálie obývá varan Mertensův (Varanus mertensi), na hlavním snímku. | Napravo nahoře - varan Mertensův (celkový pohled), menší, rovněž australský Varanus tristis (uprostřed) a dole pak Varanus rudicollis z jihovýchodní Asie.

Červenec

Červenec - to jsou méně známé, drobnější australské druhy. Všechny snímky pochází z volné přírody. Na hlavní fotografii je atraktivní druh, Varanus pilbarensis. Je velice vzácný, obývá pouze malé území Pilbara v Západní Austrálii. | Snímky napravo: nahoře - Varanus pilbarensis (detail hlavy), uprostřed Varanus gilleni a dole - Varanus caudolineatus.

Srpen

Srpen nás přenese do tropické jihovýchodní Asie. Na Nové Guineji se vyskytuje jeden z nejkrásnějších varanů vůbec, stromový varan smaragdový (Varanus prasinus). | Snímky vpravo: nahoře je varan modrý (Varanus macraei), blízce příbuzný varana smaragdového. Žije pouze na ostrově Batanta v Indonésii a také patří k jedněm z nejatraktivnějších druhů varanů. Uprostřed je Varanus indicus. Obývá rovněž Indonésii, ale zasahuje i na sever Austrálie a na některé tichomořské ostrovy. Systematika tohoto druhu je poměrně složitá a stále ve vývoji. Dole je jemu blízce příbuzný Varanus doreanus z Nové Guineje.

Září

V září zůstaneme v jihovýchodní Asii, ale z Indonésie se posuneme více na sever. Na hlavním snímku je varan malajský (Varanus nebulosus). Je široce rozšířený v Zadní Indii od Thajska až po ostrov Jáva. Zvíře na snímku jsem fotografoval na malajském ostrově Tiomán. | Doplňkové snímky napravo: mladý jedinec Varanus nebulosus v jižním Thajsku (nahoře), dospělec varana bengálského (Varanus bengalensis) - uprostřed a mládě téhož druhu (dole). Oba snímky pochází z ostrova Srí Lanka.

Říjen

Říjen, to je korovec jedovatý (Heloderma suspectum), v Americe známý jako "Gila Monster" - Gilská příšera. Při naší výpravě na jihozápad USA jsme neměli to štěstí, potkat jej ve volné přírodě a proto zde publikované snímky pochází od chovatelů.

Listopad

Varan skvrnitý (Varanus salvator) je vedle varana komodského největším ještěrem světa. Obývá jihovýchodní Asii od Srí Lanky po Indonésii a Filipíny a vytváří zde řadu poddruhů (někdy uváděných jako samostatné druhy). Na titulním snímku je subadultní jedinec Varanus salvator macromaculatus z ostrova Tiomán (Malajsie). | Na snímcích napravo je nahoře opět V. s. macromaculatus, tento je ale z ostrova Pangkor, který leží na opačné straně Malajského poloostrova. Uprostřed je V. salvator salvator z jižního pobřeží Srí Lanky. Dole je pak subadultní jedinec Varanus (salvator) cumingi.

Prosinec

Prosinec nás vrátí do Afriky. Na hlavní fotografii je varan bělohrdlý (Varanus albigularis), fotografovaný v Botswaně. | Snímky napravo pochází z chovů (shora dolů): Varanus albigularis, Varanus exanthematicus a Varanus ornatus.