Žáby 2024

Nástěnný kalendář formátu A3 pro rok 2024 – Žáby světa. Drtivá většina fotografií pochází z divoké přírody. Nebylo jednoduché dát dohromady takovou kolekci druhů a trvalo to řadu let. Jsou zde žáby prakticky z celého světa (a jen doplňkově je zařazeno několik druhů, fotografovaných v teráriích).

Aktualizované vydání (nová obálka a kalendárium na rok 2024).

Calendar – Frogs of the World | Kalender – Frösche aus der ganzen Welt | Kalendář – Žáby světa

Titulní strana
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
×

Titulní strana

Titulní strana kalendáře "Žáby světa" - pro rok 2024. Kalendář je formátu A3, plnobarevný, tištěný na kvalitním křídovém papíře.

Leden

Leden vás zavede do tropických pralesů jihovýchodní Asie, které obývají úchvatné stromové žáby - létavky. Na hlavní fotografii je létavka Moltrechtova (Rhacophorus moltrechti), fotografovaná na ostrově Tchaj-wan. | Také snímky napravo pochází z volné přírody (shora dolů): Polypedates otilophus (Sabah, Borneo); Rhacophorus dennysi (Vietnam) a neurčený druh Rhacophorus sp., rovněž ze severního Vietnamu.

Únor

Únor - to jsou ropuchy. Obývají v mnoha druzích skoro celý svět a některé z nich jsou i neskutečně barevné. Na hlavní fotografii je pár ropuchy stromové (Pedostibes hosii). Zatímco samice je výrazně větší a zeleně zbarvená, drobný sameček je nenápadně hnědý. | Napravo (shora dolů) jsou tyto druhy: Bufotes pewzowi (Kyrgyzstán); Sclerophrys mauritanica (Maroko) a Bufo bankorensis (Tchaj-wan).

Březen

Na ostrově Penang v Západní Malajsii vznikla fotka skokana tečkovaného (Pulchrana signata), sedícího v noci na větvičce nad potokem. | Rovněž fotky napravo jsou z nočních výprav do pralesa (shora dolů): Pulchrana banjarana (Kameronova vrchovina, Malajsie); Chalcorana labialis (ostrov Tiomán, Malajsie) a Polypedates leucomystax (ostrov Penang, Malajsie).

Duben

K fantastickým žábám patří pablatnice. Na hlavní fotografii je dospělá samice pablatnice nosaté (Megophrys nasuta), z předhůří kolem hory Kinabalu na Borneu. | Napravo (shora dolů): samec Megophrys nasuta (Borneo); Leptobrachium montanum (rovněž Borneo) a dole samec Megophrys longipes (Západní Malajsie).

Květen

Váhal jsem, zda zařazovat fotografie žab, chovaných v teráriích. Nakonec jsem se rozhodl tak ve výjimečných případech učinit. Ten případ je právě zde. Na hlavní fotografii je rohatka Cranwellova (Ceratophys cranwelli). Úžasná svým zbarvením a morfologií, druh pro svoji nenáročnost často vyhledávaný do chovu v lidské péči. | Snímky napravo jsou z přírody: Leptolalax sp. z Malajsie (nahoře); Eleutherodactylus sp. z Kuby (uprostřed) a Meristogenys kinabaluensis z Bornea (dole).

Červen

Naprosto úchvatná žába je létavka černoblanná (Rhacophorus nigropalmatus). Fotí se obtížně, v noci v džungli, navíc často sedí vysoko na stomech na nepřístupných místech. Snímek vznikl na Borneu. | Snímky napravo (shora dolů): Kurixalus sp. (severní Vietnam); Nyctixalus pictus (Západní Malajsie) a Burgeria japonica (Tchaj-wan).

Červenec

Žáby Austrálie nejsou u nás příliš známé. Během výpravy do Západní Austrálie se některé druhy podařilo nalézt a čtyři z nich vám zde chci ukázat. Na titulním obrázku je krásná rosnička skvrnitá (Ranoidea cyclorhynchus), morfologií spíše připomínající evropské skokany. | Na snímcích napravo jsou druhy (shora dolů): Ranoidea moorei, Litoria rubella a pozemní, hrabavý druh Heleioporus albopunctatus.

Srpen

Na hlavním obrázku měsíce srpna je skokan černoskvrnný (Staurois guttatus). Žáby rodu Staurois žijí v těsné blízkosti potoků a říček v tropických pralesích a tato fotografie byla pořízena v noci v oblasti pohoří Kinabalu na Borneu. | Snímky napravo: Staurois tuberilinguis (Borneo); Philautus macroscelis (Borneo) a dole je africký skokan Ptychadena guibei, fotografovaný v Namibii.

Září

Září jsem věnoval rosničkám. Na hlavním snímku je rosnička středomořská (Hyla meridionalis), blízce příbuzná naší rosničky zelené (Hyla arborea). Kvákající samec byl fotografovaný v noci nedaleko Barcelony (Španělsko). | Napravo jsou následující rosničky (shora dolů): Hyla simplex (ostrov Cat Ba, Vietnam); Trachycephalus resinifictrix a Osteopilus septentrionalis (Kuba).

Říjen

Měsíc říjen nás vrátí k ropuchám. Ropucha skvrnitá (Sclerophrys maculata) na hlavní fotografii byla nalezena a nasnímána v oblasti Hakusembe v Namibii. Oblast leží na řece Okavango a je známá především díky pozorování hrochů. | Na snímcích napravo jsou tyto ropuchy (shora dolů): Schismaderma carens (Jihoafrická republika); Peltophryne peltocephala (Kuba) a Sclerophrys gutturalis (Jihoafrická republika). Všechny snímky jsou z volné přírody.

Listopad

Listopad vás opět zavede do nitra vlhkých tropických pralesů. Na hlavním snímku je pár drobných létavek kalimantanských (Leptomantis angulirostris). Foceny v noci v pralese ostrova Borneo, v oblasti pohoří Kinabalu. | Rovněž snímky napravo pochází z volné přírody: Strabomantis biporcatus z Venezuely (nahoře), Pulchrana picturata z Malajsie (uprostřed) a Theloderma asperum z Vietnamu (dole).

Prosinec

Hlavní fotografie na prosinec zobrazuje parosničku červenoskvrnnou (Phrynomantis annectens), drobnou noční pozemní žabku, fotografovanou v Namibii. | Napravo nahoře: samec ropušky starostlivé (Alytes obstetricans), který nosí kolem beder omotanou snůšku s vajíčky. Fotografovali jsme ho ve Španělsku, jižně od Pyrenejí. Další dva snímky zobrazují pralesničky (zvané také "šípové žáby"), často chované a rozmnožované v teráriích: Phyllobates terribilis (uprostřed) a Dendrobates tinctorius "azureus" (dole).